Ученици 7. и 8. разреда су са психологом школе, 10.10.2024. године обележили Дан менталног здравља. Реализоване су различите активности попут радионица, интерактивног предавања и одласка у биоскоп, са циљем подизања свести о различитим аспектима менталног здравља и њеној важности.
Кључну улогу имају емоције, односно регулација емоција. Емоције су саставни део нас и свако се суочава са њима свакодневно. Настају као последица одређених догађаја или мисли, и помоћи њих наш организам нам преноси одређене поруке. Интезивне емоције могу веома лако да нас преплаве и утичу на наше понашање. Наш поглед на ситуацију, наше мисли и уверења постају ирационална, а наше реакције претеране. Међутим, до закључка о претераној реакцији можемо доћи тек када се интезитет присутне емоције умањи. Зато су наши ученици, размишљали корак унапред и створили своје „копинг реченице“ у облику картица, које могу имати увек крај себе како би им помогле у ситуацијама када интезитет емоција порасте и створи се субјективни осећај губитка контроле. Циљ радионице је био направити „копинг реченице“ у тренутку када нисмо преправљени емоцијама, када смо рационални и опуштени.
Питали смо ученике како они негују своје ментално здравље и развили низ техника које у томе могу помоћи:
- Битно је да радиш оно што волиш и што те чини срећним
- Да имаш неке добре узоре
- Да се дружимо и да причамо са породицом
- Миран и стабилан однос са породицом
- Да на време решавамо коннфликте
- Проналажење хобија и одлазак у природу
- Битно је да причамо о ономе што нас мучи са породицом, пријатељима, психолом или педагогом школе
- Физичка активност, довољан сан, здрава исхрана.
За крај, ученици су имали прилику, заједно са одељењским тарешинама и психологом школе, посете биоскоп и погледају филм „Чудо“. Филм прати причу дечака који се, због свог урођеног деформитета лица, по поласку у школу суочава са изазовима и предрасудама, али кроз храброст и доброту инспирише људе око себе. Након филма је одржана дискусија о менталном здрављу кроз анализу ликова и радње.